Kolektor danych w magazynie wysokiego składu – obsługa magazynu za pomocą kodów kreskowych i RFID. Kolektor danych w magazynie wysokiego składu Kolektor danych (terminal radiowy) jest zewnętrznym urządzeniem.
TERMINAL RADIOWY W MAGAZYNIE.
Urządzenie jest podłączone do systemu za pomocą sieci bezprzewodowej. Terminal wyposażony w dotyk. Terminal radiowy w magazynie. Dotykowy ekran działający pod kontrolą systemu Operacyjnego Windows CE lub mobile. Kolektor – terminal może służyć do wspomagania wielu różnorodnych procesów zależności od potrzeb. Dzięki temu, że ma system Windows Mobile i można na nim zainstalować specjalne moduły. Na przykład do obsługi On-Line bazy danych systemu WMS.net.
Za pomocą zintegrowanego czytnika odczytuje się kolektorem kody kreskowe z towarów, gniazd paletowych, jednostek ładunkowych. W ten sposób znacząco można przyspieszyć procesy przyjmowania i wydawania towaru z magazynu oraz inwentaryzację. Program WMS.net umożliwia współpracę z kolektorem wyłącznie On-Line.

WMS
Za pomocą aplikacji WMS mobile lub poprzez przeglądarkę internetową Terminal dzięki ergonomicznej budowie i małej wadze jest wygodny w użytkowaniu. Powinien on być wyposażony w duży wyświetlacz LCD VGA 320×240 pikseli i przyciskową klawiaturę. System wyposażony jest w 64/128 MB pamięci RAM i 64/128 MB pamięci Flash ROM. Dodatkowo można zainstalować w kolektorze kartę PCMCIA.
Wybrany model musi współpracować z systemem radiowym (sieć radiowa zainstalowana w magazynie). Dzięki czemu, magazynier poruszać się może swobodnie i mieć w każdym miejscu aktualny wgląd do bazy danych. A kierownik magazynu, szefa logistyki mogą na bieżąco monitorować pracę obsługi magazynu.
Parametry
Parametry obrotu magazynowego, z jakimi mamy do czynienia w przypadku magazynu, przesądzają o przyjęciu konkretnego rozwiązania. Kryteria rozmieszczenia dóbr w magazynie można podzielić według:
- Rodzajów asortymentów ;
- Dostawców lub dostaw ;
- Odbiorców lub odbiorów ;
- Przynależności do określonego wyrobu (kompletu) ;
- Zastosowania pomocniczych urządzeń magazynowych ;
- Metody stałych miejsc składowania ;
- Metody wolnych miejsc składowania ;
- Rozmieszczenie według częstotliwości pobierania (rotacji). Metoda pozwala wyodrębnić w strefie składowania sektory składowe zgodnie z kryterium analizy ABC zapasów. Posiadając rozeznanie co do podziału asortymentów według kryteriów ABC można wykorzystać mechanizmy skracania drogi przepływu towaru w magazynie.
Terminal radiowy w magazynie
W układzie poziomym towary grupy A umieszcane będą w miejscach składowania w pobliżu najkrótszej odległości od drogi łączącej wejście i wyjscie towarów. W układzie pionowym asortyment będzie rozmieszczony zgodnie z zasadami ergonomii pracy rąk człowieka. Dla regałów obsługiwanych metodami „ręcznymi”, albo zgodnie z charakterystyką podnoszenia środkami transportu (średnia wysokość podnoszenia)
Automatyczna identyfikacja wykorzytsywana przez program umożliwia także:
- szybki dostęp do danych – za pomocą czytnika kodów kreskowych lub RFID odczytać pełną informację o danym towarze lub nośniku,
- identyfikowalność nośników – każdy nośnik znajdujący się na magazynie (paleta, big-bag, kontener, itp.) posiada unikalne oznaczenie numerem SSCC zgodnym z systemem GS1, ;
- łatwość oznakowania towarów – każdy towar w magazynie oznacza się indywidualnym kodem (Numer partii generuje się automatycznie przez program w momencie przyjęcia dostawy do magazynu), przez co jest łatwy do identyfikacji w każdej chwili i miejscu.
Zastosowanie terminala radiowego w magazynie wysokiego składowania
W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa można identyfikować daną jednostkę logistyczną na poziomie nawet poszczególnego miejsca magazynowego jej składowania. Do skojarzenia miejsca położenia z daną jednostką logistyczną zalecane są np. terminale radiowe z wbudowanym czytnikiem kodów kreskowym i działającą na nich aplikacją. Pracownik stawiając w określonym miejscu dany towar lub wyrób gotowy skanuje terminalem kod kreskowy lokalizacji magazynowej i unikalny kod opakowania danej jednostki logistycznej. W ten sposób system będzie od tego momentu przechowywał informacje o lokalizacji w magazynie dla wskazanej jednostki logistycznej. Dzięki automatycznej identyfikacji miejsca magazynowego możemy ściągnąć odpowiedzialność z pracownika za pamiętanie mapy lokalizacji każdego indeksu.
Ewidencja magazynowa
Ewidencja magazynowa z dokładnością do miejsca składowania (lokacje magazynowe) oraz opcjonalna wizualizacja magazynu i zajętości. Ewidencja magazynowa wg numerów partii, dat produkcji lub przydatności. Wydawanie z magazynu wg zasady FiFo, FeFo lub wg zlecenia. Ewidencja nośników logistycznych (opakowań i palet).
Obsługa magazynu za pomocą kodów kreskowych i RFID
Nowoczesne techniki przepływu informacji opierają się na wprowadzaniu i wykorzystaniu kodów kreskowych jako nośników informacji. Kod kreskowy odwzorowuje ściśle określony zestaw znaków: numeryczny dla znaków cyfrowych; alfanumeryczny dla znaków cyfrowych i literowych.
Technika automatycznej identyfikacji za pomocą kodów kreskowych można wykorzystać do identyfikacji towarów, miejsc składowania (adresów paletowych), palet i innych opakowań transportowych. Sam kod kreskowy może być nośnikiem danych identyfikacyjnych lub nośnikiem danych.
Terminal radiowy w magazynie
Program pozwala wdrożyć i wykorzystywać do identyfikacji towarów, lokalizacji magazynowych, jednostek ładunkowych zarówno kody kreskowe jak i identyfikację za pomocą RFID.
Wykorzystanie systemów automatycznej identyfikacji oraz bezprzewodowych terminali pozwala na znaczny wzrost efektywności pracy magazynu oraz minimalizację pomyłek. W efekcie końcowym dochodzi do osiągnięcia wymiernych korzyści biznesowych w skali całego przedsiębiorstwa.
System WMS
- Motorola Symbol MC9090 w magazynie WMS Terminal Motorola serii MC 9090 to urządzenie przenośne o wyjątkowej odporności zarówno jeżeli chodzi o ciężkie warunki pracy jak i uszkodzenia mechaniczne. Różnego typu głowice skanujące umożliwiają odczytywanie kodów kreskowych, 1D, 2D wykonywanie zdjęć oraz odczyt kodów z dalekiego zasiegu. Duży wyświetlacz zapewnia bardzo dobrą widoczność i czytelność wprowadzanych danych. ...
- Miejsca składowania w magazynie W magazynie o rozbudowanej powierzchni magazynowej wyznacza się strefy składowania, a magazyny wyposażone w regały znakuje się nadając im lokalizacje magazynowe. Prosta ewidencja magazynowa ogranicza się do informacji ile mamy danego asortymentu. Wdrożenie systemu lokalizacji palet w czasie rzeczywistym pozwala na szybkie zlokalizowania w magazynie każdej oznakowanej palety. Ponadto rozwiązanie daje możliwość automatycznego przeprowadzenia inwentaryzacji....
- Komisjonowanie towarów w magazynie Przepakowanie towarów rejestruje się przez dokumenty: Rw – rozładunek palet (wydanie do przepakowania) oraz Pw – załadunek towaru na inne palety (przyjęcie z przepakowania). Wydanie palet z magazynu odbywa się na takich samych zasadach jak przy dokumencie Wz. W nagłówku dokumentu wybiera się kontrahent, w pozycjach wyświetlana się lista towarów wybranego kontrahenta. Przy Operacji nie rejestruje się pora wyładunku – przepakowania nie ujmuje się w zestawieniach kosztów. ...
- Windows mobile w magazynie WMS Podstawowe zasady w magazynie, czyli system magazynowy WMS. Pracownicy zatrudnieni w magazynie powinni przejść przeszkolenie bhp, zwłaszcza w odniesieniu do przechowywania materiałów szkodliwych i niebezpiecznych oraz przenoszenia i przewożenia ładunków. System magazynowy Online firmy SoftwareStudio zgodne jest ze standardem HTML5, CSS3 i JQuery. Można go obsługiwać z poziomu przeglądarki Internetowej. Nieistotne jest to, jaka przeglądarka jest zainstalowana na urządzeniu, ani jaki sprzęt jest użytkowany. Wszystkie dane są dostępne od razu po zalogowaniu i zapisywaniu bezpiecznie...
- Systemy informatyczne w magazynie Nowoczesne systemy informatyczne w magazynie wykorzystują kody kreskowe w celu przyśpieszenia ewidencji przyjęć, wydań oraz operacji magazynowych. Niezbędnym narzędziem magazyniera pracującego w magazynie wysokiego składowania staje się przemysłowy laptop. Laptop zamontowany na wózku widłowym z czytnikiem kodów kreskowych albo ręczny terminal (kolektor danych) działający on-line przez sieć WiFi lub opcjonalnie LTE....