Klasyczna kompletacja zamówień, nazywana czasem kompletacją prostą, albo też jednostopniową polega na tym, że pracownik magazynu kompletuje samodzielnie jedno zlecenie zamówienia (czasem kilka). A po zakończeniu jego działania towar z zamówienia jest gotowy do spakowania, a także wysłania.
Jak działa kompletacja dwustopniowa w systemie WMS?
Kompletacja zamówień to jeden z najważniejszych procesów w każdym magazynie. A kiedy mamy do czynienia z dużą liczbą zamówień, warto zastanowić się nad optymalizacją tego procesu. Jednym z rozwiązań jest kompletacja dwustopniowa, która może znacznie zwiększyć efektywność pracy magazynu.
Kompletacja dwustopniowa polega na grupowaniu podobnych zamówień i przetwarzaniu ich wspólnie. Zamiast kompletować każde zamówienie oddzielnie, system WMS łączy ze sobą zamówienia, które zawierają podobne produkty. Dzięki temu, pracownicy magazynu mogą zebrać wszystkie potrzebne produkty jednocześnie, co skraca czas realizacji zamówień i zmniejsza ryzyko błędów.
Po pierwszym etapie, czyli zbiorczym zebraniu produktów, następuje drugi etap – rozdzielenie towarów na poszczególne zamówienia. Dzięki temu, każde zamówienie jest skompletowane i gotowe do wysyłki. Co ważne, system WMS może automatycznie generować etykiety wysyłkowe dla każdego zamówienia, co dodatkowo usprawnia cały proces.
Podsumowując, kompletacja dwustopniowa jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, które mają do czynienia z dużą liczbą zamówień, zwłaszcza jeśli zamówienia te są do siebie podobne. Dzięki temu rozwiązaniu można znacznie zwiększyć wydajność pracy magazynu, zredukować koszty i poprawić jakość obsługi klienta.
WMS
Nasza spółka jako producent oprogramowania oferuje systemy WMS zapewniające kompletację zamówień.
Idea kompletacji dwustopniowej polega na tym, że z magazynu miejsca składowania przywozi się towar do strefy pakowania (kompletacji) stanowiący sumę wszystkich zamówień, które realizuje się danego dnia, a następnie rozsortowuje się taki zbiorczy wsad na poszczególne zamówienia.
W zależności od rodzaju towarów, czy te z zagęszczenia powtarzających się indeksów w zamówieniach. Celem kompletacji dwustopniowej jest obniżenie kosztów kompletacji, poprzez zmniejszenie liczby pobrań w magazynie wysokiego składowania.
Kompletacja zamówień. Strategia kolejności rozchodu z magazynu
Najkrótszy czas wydania – wybieramy tę lokalizację, z której czas realizacji wydania będzie najkrótszy. Uwzględnia się więc najkrótszą drogę na trasie: aktualne położenie magazyniera oraz strefy kompletacji wydania. W celu usprawnienia obsługi wydań powierzchnię magazynowania (lokalizacje) dzieli się na strefy, w zależności od czasu dostępu. W strefie najszybszego dostępu umieszcza się towary najszybciej rotujące, nieco wolniej rotujące w strefie następnej itd. Przypisanie towarów do odpowiednich stref nie powinno być stałe. Jednak z uwagi na dużą kłopotliwość reorganizacji i przemieszczania towarów pomiędzy lokalizacjami.
Zapasy magazynowe
Dobra materialne w procesie magazynowania nazywamy zapasami magazynowymi. Przez pojęcie zapas magazynowy należy rozumieć taką ilość dóbr materialnych, które gromadzone w magazynie zapewniają prawidłową, a także rytmiczną działalność handlową. Usługową czy też produkcyjną. Zapasy magazynowe rozumiane są jako pojęcia właścicieli magazynowych towarów. Gromadzi się je z faktu wpływania różnych czynników losowych na działalność przedsiębiorstwa. Tworzy się więc w celu uniknięcia lub zminimalizowania ryzyka i niepewności występujących w działalności gospodarczej.
Kolektor danych Android
Na funkcjonowanie procesu magazynowania największy wpływ ma faza kompletacji. Jej efektywna realizacja zależy od cech fizycznych przepakowywanych ładunków. Przydatny na tym etapie będzie kolektor danych z systemem Android i zainstalowanym programem WMS, to sprawne narzędzie w rękach każdego magazyniera. Miejsce jej realizacji w dużej mierze zależy od rotacji towaru i poziomu zapasów magazynowych.
Program magazynowy na Androida to aplikacja komputerowa, która może być zainstalowana na urządzeniach z systemem Android i służyć do zarządzania procesami magazynowymi i dystrybucją towarów. Może umożliwiać takie funkcje, jak:
- Rejestrowanie przyjęć i wydań towarów
- Inwentaryzację magazynu
- Planowanie i koordynację pracy magazynierów i operatorów wózków widłowych
- Integrację z systemami zewnętrznymi, takimi jak systemy zamówień czy systemy transportowe
- Monitorowanie stanu zapasów i prognozowanie potrzeb magazynowych
Magazyn WMS
Program WMS pozwala na kontrolę i optymalizację procesów magazynowych. Aby jak najbardziej optymalnie rozmieścić produkty w magazynie, program WMS analizuje różnorodne parametry przyjmowanego towaru. Magazyn WMS.net doskonale sprawdza się w firmach, które posiadają magazyny z półkami znajdującymi się „na wysokości magazyniera”, jak również tam, gdzie wykorzystywane są tzw. „pola odkładcze”. Magazyn WMS potrafi przy przyjęciu towaru, automatycznie uzupełniać nim stanowiska kompletacji (kompletacja falowa), a dopiero pozostałe nadwyżki umieścić na regałach.
Kompletacja w magazynie
Kompletacja towaru w magazynie wymaga również odpowiedniego przechowywania produktów. Oznacza to, że produkty powinny być przechowywane w odpowiednio oznaczonych i odpowiednio oznaczonych pozycjach. Ważne jest również, aby produkty były przechowywane w odpowiedniej temperaturze i wilgotności, aby zapobiec uszkodzeniu lub zepsuciu.
Metoda kompletacji towaru w magazynie jest jednym z ważniejszych aspektów zarządzania magazynem. Jest to proces, który polega na skompletowaniu konkretnego zamówienia zgodnie z wymaganiami klienta. Kompletacja towaru w magazynie jest ważna, ponieważ pozwala zapewnić, że klient otrzyma dokładnie to, czego oczekuje.
Proces kompletacji towaru w magazynie obejmuje wiele kroków. Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie towaru, który ma zostać skompletowany. Następnie należy sprawdzić, czy towar jest dostępny w magazynie i czy jest w odpowiedniej ilości. Jeśli tak, towar musi zostać zapakowany i wysłany do klienta.
Poznaj zalety klasycznej kompletacji zamówień w magazynie!
Klasyczna kompletacja zamówień to jeden z najbardziej podstawowych i intuicyjnych procesów zarządzania w magazynie. Pracownik magazynu samodzielnie realizuje zlecenie, kompletując produkty z listy zamówienia, co upraszcza organizację pracy. Po zakończeniu kompletacji, towary są gotowe do pakowania i wysyłki, zapewniając płynność procesu logistycznego.
- Kompletacja zleceń – szczegółowy opis procesu klasycznej kompletacji, wraz z przykładami zastosowania w różnych typach magazynów. Dowiedz się, jakie korzyści oferuje prostota tego rozwiązania.
- System WMS – artykuł wyjaśnia, jak systemy WMS mogą wspierać procesy kompletacji, automatyzując śledzenie postępów realizacji zamówień.
- Zarządzanie magazynem – poznaj strategie organizacji pracy w magazynie, które pozwalają efektywnie realizować procesy kompletacji zamówień, minimalizując czas i błędy.
- Logistyka WMS – artykuł omawia, jak nowoczesne narzędzia logistyczne wspierają klasyczną kompletację, integrując procesy zarządzania magazynowego.
- Funkcje WMS – dowiedz się, jakie funkcjonalności systemów WMS są szczególnie przydatne w usprawnianiu klasycznej kompletacji zamówień w magazynach.