Picking list jest skuteczną metodą zarządzania magazynem, która znacznie zwiększy poziom efektywności i produktywności. Aby jednak osiągnąć pożądane rezultaty, musi ona być wdrożona w odpowiedni sposób. Praca w magazynie powinna być starannie zorganizowana, aby zapewnić wygodne i dokładne składanie i dostarczanie zamówień.
PICKING LIST
Przygotowany dokument zawiera szczegółową listę pozycji z dokładnością do miejsca składowania, numerów partii, albo też nośnika.
Wydruk dokumentu listy pakowej, czyli picking list pozwala magazynierowi na zebranie towaru wg określonej ścieżki.
Aby wdrożyć picking list w magazynie, firma powinna najpierw wybrać odpowiedni system informatyczny do celów magazynowych. System ten będzie śledził pozycje na lokalnym magazynie i generował listy do pobrania.
Kolejnym krokiem jest określenie struktury magazynu. Magazyny mogą mieć różny rozmiar i konfigurację, dlatego należy upewnić się, że magazyn jest odpowiednio zorganizowany, aby zapewnić najwyższy poziom efektywności. W zależności od wielkości magazynu, jego struktura może ulec zmianie wraz z ilością towaru, który przetwarza.
Następnym krokiem jest stworzenie listy pozycji do kompletowania. Na listach do pobrania muszą znajdować się wszystkie elementy potrzebne do wykonania danego zamówienia. Mogą to być produkty, materiały, narzędzia, części itp. System informatyczny pomoże w stworzeniu listy produktów i umożliwi jej śledzenie.
Ostatnim etapem jest przydzielenie listy do pracowników. Pracownicy mają za zadanie zebrać wymagane produkty, które zostaną wysłane do klienta. Przydzielenie list do pracowników musi odbywać się na podstawie ich umiejętności i doświadczenia.
W magazynach w których istnieje konieczność ścisłej kontroli lokalizacji, czyli miejsc składowania. Do przechowywanych towarów stosuje się znakowanie miejsc lokalizacji za pomocą specjalnych kodów – oznaczeń. Miejsca składowania znakuje się etykietą z jawnym określeniem unikalnego miejsca składowania, a także prezentacją tego w postaci kodu kreskowego. Kod kreskowy miejsca składowania generuje się na podstawie zdefiniowanej struktury magazynu w programie magazynowym. Podczas układania towarów na miejscach lokalizacji magazynier odczytuje kod towaru, jak również kod lokalizacji na którą kładzie towar. Dzięki tej operacji następuje jednoznaczne przypisanie w systemie informatycznym towaru do miejsca lokalizacji.
W sytuacji, gdy w magazynie nie wykorzystuje się radiowego terminala, magazynierzy posługują się listą drukowaną na papierze. Szczegółowe rozpisanie artykułów, a także miejsc składowania pozwala na szybką obsługę operacji. Związanych zarówno z przyjmowaniem towarów jak i ich wydawaniem z magazynu.
Integracja z systemem ERP
System do obsługi magazynu wysokiego składowania może funkcjonować autonomicznie, albo też można zintegrować goz systemem nadrzędnym klasy ERP. Integracja pozwala na eliminację dodatkowych prac związnaych z zakładaniem bazy towarowej i kontrahentów oraz tworzeniem dokumentów zleceń przyjęcia i wydania. Dokumenty PZ, a także WZ rejestrowane w systemie ERP są traktowane przez oprogramowanie WMS jako dokumenty zlecenia przyjęcia lub zlecenia wydania. Na podstawie ogólnej informacji o ilości zlecenia przyjęcia/wydania w systemie WMS rejestrowany jest wewnętrzny dokument przyjęcia PZ, albo też WZ. Ze szczegółowym uwzględnieniem wszystkich wymaganych informacji: MIEJSCU SKŁADOWANIA, NUMERÓW PARTII, NUMERU NOŚNIKA itp. Zarejestrowany wewnętrzny dokument systemu WMS może zostać wydrukowany jako szczegółowa lista (picking list) albo jako dokument zagregowany. Te same pozycje towarowe są zgrupowane i sumowane.
Picking list, czyli lista towarów do pobrania
Dokument wydania z magazynu wystawiany przez system ERP stanowi ogólną informację o pozycjach towarowych. Do wydania związanych najczęściej ze sprzedażą lub produkcją. W magazynie wysokiego składowania potrzebna jest jednaj lista szczegółowa w rozbiciu na poszczególne pozycje. Najczęściej wg miejsc składowania lub dodatkowo innych atrybutów np. terminu przydatności. Specyfikację poszczególnych sztuk ładunku do wydania można drukować z programu Studio magazyn WMS.net albo można obsługiwać ją za pomocą terminala radiowego z Windows Mobile (realizacja wydania na podstawie dokumentu magazynowego WZ).
Picking lista to dokument, który zawiera informacje o towarach do wydania z magazynu. Aby wdrożyć picking listę w magazynie, należy zorganizować pracę w następujący sposób:
- Określić potrzeby magazynu i ustalić, jakie towarów najczęściej wydaje się z magazynu. Może to pomóc w zaplanowaniu układu magazynu i ułatwić wydawanie towarów.
- Zdefiniować proces wydawania towarów i ustalić, jakie informacje powinny znaleźć się na picking liście. Może to obejmować m.in. kod towaru, ilość, jednostkę miary, miejsce składowania i inne dane.
- Stworzyć system kodów kreskowych lub innych oznaczeń, dzięki którym będzie można szybko i dokładnie odnajdywać towar w magazynie.
- Przeszkolić pracowników w zakresie obsługi picking listy i używania odpowiedniego oprogramowania lub narzędzi do jej wydruku i odczytu.
- Ustalić sposób przechowywania picking list i innych dokumentów związanych z wydawaniem towarów, tak aby były one łatwo dostępne dla pracowników.
- Monitorować pracę z wykorzystaniem picking listy i w razie potrzeby wprowadzać zmiany lub udoskonalać proces, aby był jak najbardziej efektywny.
Ważne, aby pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni i mieli dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi i informacji, tak aby wydawanie towarów z magazynu przebiegało sprawnie i bezproblemowo.Picking lista jest skutecznym narzędziem do zwiększenia efektywności i optymalizacji procesów magazynowych. Przed zaplanowaniem wdrożenia tej metody w swoim magazynie, przywódcy muszą zadbać o odpowiednią organizację pracy.
System WMS
Dokumenty magazynowe
Firmom logistycznym ciężko wyobrazić sobie sprawne realizowanie procesów zachodzących w logistyce bez wspomagających narzędzi informatycznych określanych systemami WMS. Działania tego typu są obecnie usprawnione i udoskonalone dzięki możliwości stosowania WMS. Rozwiązania WMS często zbudowane są z modułów realizujących określone zadania. Program główny odpowiada za zarządzanie składowaniem i zarządzanie towarami....
Wydanie z magazynu
Zapisany na podstawie dokumentu Wz bufor dokument zmiany lokalizacji zwiera informacje o paletach towaru, które mają zostać przeniesione do strefy przyrampowej (numer nośnika, czy też lokalizacja). Palety ustala się przez program według algorytmu podanego w pozycjach dokumentu. Strategia kolejności rozchodu - program pozwala na wykorzystanie metdoty FEFO (First Expired First Out) ? zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z datą (terminem) ważności, czyli np. artykuły....
Windows mobile w magazynie WMS
Podstawowe zasady w magazynie, czyli system magazynowy WMS. Pracownicy zatrudnieni w magazynie powinni przejść przeszkolenie bhp, zwłaszcza w odniesieniu do przechowywania materiałów szkodliwych i niebezpiecznych oraz przenoszenia i przewożenia ładunków. System magazynowy Online firmy SoftwareStudio zgodne jest ze standardem HTML5, CSS3 i JQuery. Można go obsługiwać z poziomu przeglądarki Internetowej. Nieistotne jest to, jaka przeglądarka jest zainstalowana na urządzeniu, ani jaki sprzęt jest użytkowany. Wszystkie dane są dostępne od razu po zalogowaniu i zapisywaniu bezpiecznie...
Operacje magazynowe
Obsługa magazynu obejmuje wspieranie wszystkich procesów organizacyjnych, w których materiały i produkty poruszają się w i wychodzą z magazynu. Pracownicy magazynu muszą być na bieżąco z porządkiem magazynowym, zapasem zasobów oraz dostawami produktów. Do ich zadań należy wykonywanie list zaopatrzeniowych i sprawdzenie ich zgodności z planem zakupów firmy oraz ich dostawców. Co więcej, powinni oni prowadzić regularne kontrole jakości i zakazywać nieautoryzowanych dostaw lub przemieszczania się produktów....
Transakcje
Aplikacja WMS (warehouse management system) oferuje szereg transakcji, które umożliwiają zarządzanie magazynem i przepływem towarów w magazynie. Aplikacja WMS (Warehouse Management System) to oprogramowanie do zarządzania magazynem, które umożliwia automatyzację i optymalizację procesów związanych z magazynowaniem, przepływem towarów i obsługą klientów. Oferuje ona szereg transakcji, które umożliwiają wykonywanie różnych czynności związanych z zarządzaniem magazynem....