WMS – system zarządzania magazynem

Oczekiwana funkcjonalność systemu zarządzania magazynem WMS

Praktycznie każda firma handlowa, produkcyjna czy logistyczna wykorzystuje jakieś oprogramowanie do prowadzenia ewidencji w magazynie. System zarządzania magazynem WMS w takiej firmie zwykle nie stanowi zintegrowanego rozwiązania z systemem ERP, gdyż taka różnorodność powoduje że funkcjonalność niezbędne do sprawnej obsługi i pracy magazynu w systemie ERP nie występuje. I tu jest miejsce na dedykowane rozwiązania klasy WMS.

Podstawową cechą systemu zarządzania magazynem WMS jest przechowywanie i udostępnianie informacji dotyczącej stanu magazynowego z podziałem na miejsca położenia towaru. System WMS ma za zadanie prowadzić ewidencję w taki sposób, aby możliwe było sprawne zlokalizowanie każdej partii i każdej pojedynczej sztuki w magazynie.

WMS nie tylko prowadzi ewidencję wg miejsc składowania (miejsc adresowych), ale pozwala tworzyć skomplikowane struktury przestrzenne, dzięki czemu można optymalizować trasy zbiórki towaru dokonując pakowania i komisjonowania.

Kolejna funkcjonalność jaką oferuje system zarządzania magazynem WMS to klasyfikacja towarów wg metod ABC oraz XYZ co pozwala na zarządzanie miejscem w magazynie i przyśpiesza operacje wejścia wyjścia.

system zarządzania magazynem

WMS znajdujący zastosowanie jako oprogramowanie do zarządzania magazynem w firmie logistycznej, świadczącej usługi outsourcingu ma za zadanie ułatwić i ujednolicić metody rozliczania kosztów za usługi magazynowania. Tworzy się wówczas cenniki per każdy klient magazynu dla różnych operacji magazynowych np. składowania dobopalety, przyjęcie i wydanie, konfekcjonowanie, etykietowanie itp.

WMS w magazynach firm handlowych, logistycznych lub produkcyjnych zawsze może wymagać integracji z firmami kurierskimi w zakresie kontroli tego co jest pakowane do paczki, generowanie i drukowanie listów przewozowych.

WMS system zarządzania magazynem

 

Kolejnym ważnym elementem optymalizacji gospodarki magazynowej jest wykorzystanie technologii kodów kreskowych lub RFID za pomocą których znakowane są towary i jednostki logistyczne.

 

System ERP a zarządzenia magazynem poprzez WMS

Standardowe systemy ERP pozwalają zarządzać magazynem w ujęciu księgowym, tj. ilościowo wartościowym. Czasem dają możliwość ewidencji towaru w oparciu o jedno wskazane miejsce składowania. Każda pozycja kartoteki magazynowej (indeks magazynowy) przypisane ma określone miejsce położenia w magazynie. Oznacza to ograniczenie, że towar może znajdować się wyłącznie w jednym miejscu. System WMS pozwala jednak zapisywać stany magazynowe wg określonych lokalizacji, wg partii czy dat przydatności. Wymaga to jednak zmiany organizacji pracy magazynu, gdyż wymagane jest ewidencja z dodatkowymi informacjami o położeniu każdej partii towaru.  Bez wykorzystania systemu automatycznej identyfikacji (kody kreskowe) i mobilnych urządzeń obsługa takiego magazynu jest niezwykle trudna. System WMS firmy SoftwareStudio zapewnia moduły zarówno na terminale radiowe z Windows Mobile np. Symbol Motorola z wbudowanym czytnikiem kodów kreskowych jak i tablety z systemem Android wyposażone w czytnik kodów kreskowych podłączany poprzez bluetooth.

stan-magazynu-na-dzien-www

ANDROID system zarządzania magazynem

2 odpowiedzi do “WMS – system zarządzania magazynem”

Możliwość komentowania jest wyłączona.